25 februarie 2015

Seminarii în cadrul proiectului The Untold Story. An Oral History of the Roma People in Romania

afis seminarFacultatea de Istorie şi Filosofie şi Institutul de Istorie Orală în parteneriat cu Universitatea din Islanda anunţă desfăşurarea a 3 seminarii în zilele de 25 şi 26 februarie, în cadrul proiectului The Untold Story. An Oral History of the Roma People in Romania.

În perioada 25-26 februarie 2015, în cadrul proiectului "The Untold Story. An Oral History of the Roma People in Romania", implementat de Universitatea Babeş-Bolyai, Facultatea de Istorie şi Filosofie, Institutul de Istorie Orală, în parteneriat cu Universitatea din Islanda, vor fi susţinute trei seminarii după următorul program:

• Marco Solimene, Ph.D. - Roma, between anti-Gypsyism and politics of recognition (miercuri, 25 februarie 2015, ora 18.00, sala Francisc Pall, str. Napoca, nr. 11)
  • Olafur Rastrick, Ph.D. - Cultural Heritage (joi, 26 februarie 2015, ora 16.00, sala Francisc Pall, str. Napoca, nr. 11)
  • Prof. Gudmundur Halfdnarason, Ph.D. - Discussion on Rogers Brubaker et al., Nationalist Politics and Everyday Ethnicity in a Transylvanian Town (joi, 26 februarie 2015, ora 18.00, sala Francisc Pall, str. Napoca, nr. 11)

Seminariile vor fi susţinute în limba engleză şi se adesează, în primul rând, masteranzilor și doctoranzilor noştri, dar pot participa toți cei interesați. Pentru a parcurge bibliografia aferentă celor trei întâlniri, vă rugăm să ne contactaţi la adresa de e-mail a proiectului: untoro.eea@gmail.com.

Afişul manifestării