26 aprilie – 4 mai 2024

Apel la participare la atelierul „Utilizarea inteligenței artificiale (IA) în procesul de învățare și cercetare, în mod etic și creativ, de către studenții în Istorie și Științe Sociale“

Call for participants / Apel la participare

Universitatea Babeș-Bolyai, Facultatea de Istorie și Filosofie (Departamentul de Studii Internaționale și Istorie Contemporană & Departamentul de Istorie Modernă, Arhivistică și Etnologie), în parteneriat cu Asociația studențească PHILOHISTORISS, cu Wikimedians of Romania and Moldova și cu Kennesaw State University in Georgia (USA) organizează în data de 31 mai 2024 atelierul pentru studenți cu tema: Utilizarea inteligenței artificiale (IA) în procesul de învățare și cercetare, în mod etic și creativ, de către studenții în Istorie și Științe Sociale.
Atelierul include patru sesiuni de instruire, dedicate următoarelor teme:
- Istoricul IA, evoluția sa și provocările etice pe care le ridică (Vlad Popovici, UBB Cluj-Napoca);
- Instrumente IA utile în cercetările socio-umane - aplicații practice (Natalia Cugleșan, UBB Cluj-Napoca);
- Wikipedia și IA: actualitatea și viitorul unei relații complexe (Andrei Cipu, Wikimedians of Romania and Moldova);
- AI-engaged classroom: Useful tools (Katya Vladimirov, Kennesaw State University in Georgia, USA).

Atelierul va avea loc în limbile română (sesiunile 1-3) și engleză (sesiunea 4), cu prezență fizică (Cluj-Napoca, Facultatea de Istorie și Filosofie) și se adresează studenților, masteranzilor și doctoranzilor de la facultățile cu profil umanist și socio-uman din România.

Studenții interesați sunt invitați să se înscrie folosind formular de pe link:
https://forms.gle/5SXMjtRAxDMYcXbh9 prin completarea datelor și a unei scurte scrisori de intenție în respectivul formular până la data de 4 mai 2024. Rezultatul selecției va fi anunțat până cel târziu la data de 7 mai 2024. Pentru studenții selecționați din afara Clujului organizatorii vor asigura cazare pentru o noapte.

Pentru alte detalii, vă rugăm să ne contactați la adresele de email:
vlad.popovici@ubbcluj.ro
natalia.cuglesan@ubbcluj.ro