14 iunie – 16 iulie 2023

Școala de vară "Să învățăm interactiv istorie! Programe de vară de istorie orală pentru elevii de liceu II"

În perioada 19 iunie-2 iulie, respectiv 3 iulie-16 iulie 2023, se vor desfășura două sesiuni ale școlii de vară "Să învățăm interactiv istorie! Programe de vară de istorie orală pentru elevii de liceu II" (IstActiv II), organizate de Facultatea de Istorie și Filosofie, Institutul de Istorie Orală, cu sprijinul financiar al Băncii Internaționale pentru Reconstrucție și Dezvoltare prin programul ROSE- Granturi pentru universități.
Elevii vor participa timp de două săptămâni la o incursiune a cunoașterii în domeniul istoriei, fiind instruiți în metodologia istoriei orale de către specialiști în domeniu. Programul se va desfășura atât la Facultatea de Istorie și Filosofie, în Cluj-Napoca, cât și la Baza Didactică, Arheologică și de Cercetări Interdisciplinare "Hadrian Daicoviciu", din Grădiștea de Munte, jud. Hunedoara.