15 – 20 septembrie 2023

Școala de Toamnă „Politici sociale în România comunistă”, ediția a VIII-a: Minoritățile sau naționalitățile conlocuitoare în România comunistă

Locație: Memorialului Victimelor Comunismului și al Rezistenței din Sighetu Marmației.

Departamentul de Studii Internaționale și Istorie Contemporană al Facultății de Istorie și Filosofie, Universitatea Babeș-Bolyai, cu sprijinul Fundației Konrad Adenauer Stiftung, al Fundației Academia Civică și al Asociației Culturale Istoria din Casa in Casa, organizează cea de-a VIII-a ediție a Școlii de Toamnă „Politici sociale în România comunistă”. Tema acestei ediții este despre Minoritățile sau naționalitățile conlocuitoare în România comunistă și se va desfășura în perioada 15-20 septembrie 2023 în cadrul Memorialului Victimelor Comunismului și al Rezistenței din Sighetu Marmației.

Ediția de anul acestă va cuprinde o serie de prelegeri, ateliere și expoziții menite să aducă în atenția studenților perspective istorice naționale și internaționale, într-o abordare sistemică și comparatistă, complexitatea construcției relațiilor sociale în termeni ideologici între majoritate și minoritățile din România în perioada comunistă. Conferințele, seminarele, dezbaterile vor fi animate de cunoscuți experți din străinătate, dar și de reputați profesori și cercetători români. Împreună, studenți și specialiști, vor expune și analiza pentru o săptămână politicile regimului comunist din România față de minorități, fluxurile internaționalismului și naționalismului.

În cadrul acestei școli, studenții, masteranzii și doctoranzii specializați în istorie contemporană și relații internaționale din cele mai mari centre universitare din țară (București, Iași, Cluj) vor participa la ateliere dedicate identificării, interpretării și analizării surselor istorice.

Pentru mai multe detalii despre eveniment și despre programul conferinței puteți accesa site-ul: https://contemporana.ro/ și Pagina de Facebook a Școlii

Adresa de contact: politicisocialesighet@gmail.com

Programul conferinței