22 martie 2024

Dezbatere Istoriografia franceză în secolul XX: L’école des „Annales”. Débats et combats, Theodor Paleologu, Toader Nicoară, moderator Maria Crăciun

Avem deosebita plăcere de a vă invita la o nouă întâlnire academică organizată de Școala Doctorală „Istorie. Civilizație. Cultură”: dezbaterea asupra unui subiect deosebit de important în peisajul istoriografic al ultimelor decenii.

Așadar, tema întâlnirii este:
Istoriografia franceză în secolul XX: L’école des „Annales”. Débats et combats,
iar invitații sunt pe măsură: diplomatul și omul de cultură Theodor Paleologu, alături de profesorul și istoricul Toader Nicoară. Întâlnirea va fi moderată de prof. univ. dr. Maria Crăciun.
Sunteți invitați vineri, 22 martie 2024, începând cu ora 17, în Aula Ferdinand a Institutului de Istorie Națională (str. Napoca 11).
Vă așteptăm cu drag!