19 – 20 aprilie 2024

Conferința internațională „Getting Medieval on the Internal Senses”

Centrul de Filosofie Antică și Medievală al Facultății de Istorie și Filosofie vă invită în 19 și 20 aprilie la conferința internațională „Getting Medieval on the Internal Senses”, organizată de Elena Băltuță, Andrei Bereschi, Lavinia Grijac și Sergiu Sava în cadrul proiectului 4OXEN.

Program: https://tinyurl.com/4OXEN-AprilConferenceProgram

Participanți: Tommaso Alpina (University of Pavia, American University of Beirut); Elena Băltuță (UBB Cluj), Alexander Baumgarten (UBB Cluj), Mihai Maga (UBB Cluj), Janelle DeWitt (University of California, Los Angeles), Jack Ford (University College London), Paloma Hernández-Rubio (Autonomous Metropolitan University, Mexico City), Annette Kern-Stähler (University of Bern), Anastasia Kopylova (Humboldt University of Berlin), Jordan Lavender (Purdue University, West Lafayette), André Martin (Charles University in Prague), Dominik Perler (Humboldt University of Berlin), Martin Pickavé (University of Toronto), José Filipe Silva (University of Helsinki), Juhana Toivanen (University of Jyväskylä), Mikko Yrjönsuuri (University of Jyväskylä).
Evenimentul va avea loc în sala Ștefănescu Goangă, clădirea centrală UBB (str. Kogălniceanu nr. 1) + online (pentru link, vă rugăm să scrieți un mail către sergiu_sava@yahoo.com).

Realizat în cadrul proiectului 4OXEN, „De la pluralitate la unitate: Reluarea câtorva concepții ale intenționalității perceptive din Oxfordul secolului 13”, PN-III-P1-1.1-TE-2021-1443.