9 martie 2023

Conferința Lessons from the Past about the Future of Afghanistan, Sami Sadat

Centrul de Studii asupra Orientului Mijlociu și a Mediteranei din cadrul Facultății de Istorie și Filosofie vă invită la o nouă conferință din seria de prelegeri dedicate Afghanistanului:

LESSONS FROM THE PAST ABOUT THE FUTURE OF AFGHANISTAN

susținută de Lt. Gen. SAMI SADAT (fost comandant al Corpului de Operațiuni Speciale al Armatei Republicii Islamice Afghanistan)

Lt. Gen. Sami Sadat a fost comandant al Comandamentului Întrunit pentru Operațiuni Speciale al Armatei Republicii Islamice Afghanistan și, în 2020, a deținut functia de comandat al Corpului 215 Maiwand al Armatei Naționale Afghane (ANA), în sud-vestul Afghanistanului. El a fost, de asemenea, director principal în serviciile de informații afghane și a condus operațiunile comune afghano-americane de combatere a terorismului, până în 2018, având ca principal obiectiv neutralizarea elementelor Al-Qaida din Afghanistan și Pakistan. Generalul Sadat este absolvent al Joint Services Command and Staff College din cadrul Academiei de Apărare din Marea Britanie, promoția 2011, și deține un master în Management Strategic și Leadership la U.K. Charter Management Institute. După 2021, el se află în opoziție față de noua guvernare de la Kabul, sprijind efortul de mobilizare a tinerei generații de afghani împotriva regimului taliban.

Conferința va avea loc JOI, 9 MARTIE 2023, ora 19:00, în format online.