3 aprilie 2024

Conferința Anul 1956 în Polonia, Michał Przeperski

Facultatea de Istorie și Filosofie prin Departamentul de Studii Internaționale și Istorie Contemporană vă invită la conferința intitulată Anul 1956 în Polonia, susținută de Michał Przeperski, cercetător afiliat Academiei de Științe din Varșovia și Muzeului de Istorie a Poloniei.

Evenimentul va avea loc miercuri, 3 aprilie 2024, de la ora 16.00, la Facultatea de Istorie și Filosofie, str. Napoca, nr. 11, Aula Ferdinand I.

În cadrul evenimentului va fi prezentată lucrarea Zbigniew Stawrowski, Solidaritatea, „taraba comunistă” și puțină filozofie, trad. din lb. polonă de Ioana Diaconu-Mureșan (Cluj-Napoca, Casa Cărții de Știință, 2023).

Conferința este organizată în parteneriat cu Institutul Polonez din București și editura Casa Cărții de Știință din Cluj-Napoca.