2 septembrie 2023

Ziua Porților Deschise pe șantierul arheologic Grădiștea de Munte – Sarmizegetusa Regia

Sâmbătă, 2 septembrie 2023, pe șantierul arheologic Grădiștea de Munte – Sarmizegetusa Regia va avea loc evenimentul Ziua Porților Deschise. Între orele 09:00 și 17:00 vor fi prezentate vizitatorilor monumentele antice, precum și rezultatele cercetărilor arheologice din acest an, în cadrul unor tururi ghidate.
Săpăturile arheologice s-au derulat pe terasa a IX-a din sanctuarul capitalei Regatului Dac, unde în ultimele campanii au fost descoperite urmele unui nou edificiu de cult monumental. Cercetarea a avut drept obiectiv principal identificarea limitelor ambelor faze constructive ale clădirii.
Cercetările arheologice sistematice din campania 2023 sunt finanțate de Consiliul Județean Hunedoara și Ministerul Culturii.
Organizatori: Colectivul științific al șantierului arheologic „Cetățile Dacice din Munții Orăștiei”, Universitatea Babeș-Bolyai (Cluj-Napoca), Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei (Cluj-Napoca), Muzeul Civilizației Dacice și Romane (Deva), Muzeul Județean Mureș (Târgu-Mureș), Universitatea Tehnică Cluj-Napoca, Direcția Generală de Administrare Monumente și Promovare Turistică a Județului Hunedoara.